Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
07.11.2019 20:51 - Медитацията--деликатното изкуство да не правиш нищо
Автор: oia Категория: Други   
Прочетен: 275 Коментари: 0 Гласове:
0



  image       

Медитацията - деликатното изкуство да не правиш нищо.

Дали това е така? Какво е медитация?  Дали тя ще ни доведе до хармония със себе си и околния свят? Как ще постигнем тази хармония? Все въпроси, на които търсим отговори.

Думата медитация произлиза от индо-европейското med- , в превод меря, което през латинското meditation постепенно се превръща в онова, което днес разбираме под медитация.
Един приятен и лесен начин да възстановим душевния си баланс и да избягаме от лапите на стреса – „страшилището" на ХХІ век, е медитацията.  Тя може да ни даде много - да ни накара да преминаваме мисловната бариера между негативно и позитивно, безспокойството и мира, нещастието и щастието.

Научно доказано е, че медитирането:
•    Намалява стреса и безспокойството;
•    Лекува страхове и натрапчиви мисли;
•    Засилва увереността;
•    Освобождава от усещането за депресия;
•    Подобрява концентрацията;
•    Повишава мотивацията;
•    Лекува пристрастявания;
•    Разрешава проблеми със съня;
•    Помага на хората, страдащи от панически атаки.

Медитацията е универсална. Тя преминава отвъд всички разделения поставени от религията, държавата или културата. Това е дар към човечеството, с който се достига духовно състояние на безкрайност, неограничено от идентичностите. Тя е единственото средство за завръщане към невинността.
Модерният начин на живот е силно повлиян от негативни емоции като гняв, омраза, страх и други. Тези човешки емоции имат подчертана склонност да се удвояват и разпространяват. Например, предателството води до подозрителност към околните. Отрицателните емоции формират трайни впечатления и създават несигурност на индивида и в обществото.
Медитацията помага да се преодолеят тези емоции, за да се постигне състояние на умиротвореност, спокоен ум и здраво тяло без стрес. При ежедневна практика човек разцъфтява в непоклатима личност. С увеличаване на броя на хората, които са невъзмутими, спокойни и здрави, ще се улесни социалната трансформация, което позволява на хората в обществото да се изпълнят с доверие, щастие и удовлетворение.

Медитацията дава и индивидуални, и социални ползи. Всеки един практикуващ медитация извлича физиологически ползи за своето тяло - по-ниско кръвно налягане, намалени нива на глюкоза в кръвта, подобрена имунна система, повишена жизненост на тялото, контрол над безсънието и подобрено общо здравословно състояние на тялото. Освен това, медитацията дава предимство за ума -   емоционална стабилност, намалена тревожност, намаляване на гнева, повишено ниво на усещането за щастие, развита интуиция, яснота и спокойствие, увеличена способност за концентрация, намалено напрежение и страх. Всичко това води до духовно израстване – съзнанието еволюира, медитацията носи хармония в творението, лична трансформация, осъзнаване на себе си.
Така всеки един, усъвършенствал себе си, носи и социални ползи. Медитацията развива усещанията за щастие, удовлетвореност и спокойствие. Увеличаването на броя на хората, които практикуват медитация, има успокояващ ефект върху околната среда. Това е мощен начин за постигане на общество без насилие. Общество, основаващо се на ценностите на здравето – ефектите от медитацията включват щастие, уважение към заобикалящата среда и околните, оценяване на многообразието в природата, силно чувство за социална принадлежност. Тези качества на индивидуално ниво помагат за развитие на социална система, основана на хуманните ценности.
В съвременното общество, сред хората, които не са запознати отблизо с медитацията, съществуват няколко мита.
В близо шестте милиарда активни умове във всеки един момент, има безкрайни потоци от мисли за всеки аспект от творението. Някои  мисли възприемат реалността такава, каквато е,  други са въображение, а трети - просто погрешни схващания. Кажи думата “медитация” и всякакви представи се зараждат в главата ти: това за мен ли е? Не мога да стоя часове наред? Кой всъщност иска да медитира?


Ето списък на най-често срещаните митове, надяваме се, че след като ги прочетете, объркванията ще изчезнат и всичко ще е изяснено.

Мит за медитацията #1: Медитацията е концентрация
Медитацията е всъщност липса на концентрация. Концентрацията е полза от медитацията. Концентрацията изисква усилие, а медитацията е абсолютно отпускане на ума. Медитацията е да се отпуснеш напълно, и когато това стане, ти си в състояние на дълбока почивка. Когато умът е спокоен, можем да се концентрираме по- добре.


Мит за медитацията #2: Медитацията е религиозна практика
Йога и медитация са древни практики, които надхвърлят всички религии. За медитацията няма никакво ограничение за религия, нация и вяра. Точно както слънцето свети за всички, и вятърът духа за всички, медитацията помага на всички.


Мит за медитацията #3: Да стоиш в поза лотос и да медитираш
По време на медитация най-важно е да си неподвижен и да ти е удобно. Това ни помага да имаме по-дълбоко преживяване. Може да седнете с кръстосани крака, на стол, диван. Когато започнете своята медитация, добре е да поддържате поза с изправен гръбнак, отпуснати глава, врат и рамене.


Мит за медитацията #4: Медитацията е за стари хора
Медитацията е универсална и добавя стойност към живота на хора от всякаква възраст. Някой може да започне да медитира на 8-9 години. Точно както душът поддържа тялото чисто, медитацията е като душ за ума.
В куртурните традиции на Изтока, медитацията започва да се практикува от ранна детска възраст, като подпомага израстването на личността. При всички случаи обаче, трябва да се прави под ръководството на възрастен човек и без да е задължителна, ако детето не желае. Все повече млади хора и на Запад, включително и в България, се обръщат към медитацията по свой избор и като осъзната потребност и решение.


Мит за медитацията #5: Медитацията е все едно да се хипнотизираш
Медитация е напълно различна от хипнозата - и като състояние, и като процес, и като опитност, и като преживяване. При хипнозата човек не осъзнава през какво минава. Медитацията е пълна осъзнатост на всеки един момент. Хипнозата прекарва човек през същите впечатления, които са в ума му. Медитацията ни освобождава от тези впечатления, така че съзнанието ни да остане ясно и свежо. Хипнозата увеличава метаболизма, а медитацията го намалява. “Тези, които редовно правят пранаяма и медитират не могат да се хипнотизират лесно,” казва Шри Шри Рави Шанкар.


Мит за медитацията #6: Медитацията е контрол на мислите
Мислите не идват при нас с покана. Ние ги осъзнаваме едва след като пристигнат! Мислите са като облаци в небето. Те идват и си отиват от само себе си. Да се опитваш да контролираш мислите изисква усилие, а ключът към спокоен ум е безусилието. При медитация ние не копнеем за хубави мисли, нито сме против лошите мисли. Ние просто ставаме свидетели на мислите и евентуално ги подминаваме, навлизайки в дълбокото, тихо пространство вътре в нас.


Мит за медитацията #7: Медитацията е начин за бягство от проблемите
Точно обратното, медитацията ти дава сила да се изправиш пред проблемите си с усмивка. В нас се развиват умения да се справяме със ситуации по приятен и градивен начин чрез йога и медитация. Развиваме възможността да приемаме хората и ситуациите такива, каквито са и да вземаме осъзнати действия, вместо да премисляме миналото и да се тревожим за бъдещето. Медитацията подхранва вътрешната ни сила и самооценка. Тя е като чадър в дъждовно време. Ще се появяват изпитания, но въпреки това ние вървим напред с увереност.


Мит за медитацията #8: Трябва да медитираш с часове, за да навлезеш дълбоко
Ти не трябва да стоиш часове, за да имаш по-дълбоко преживяване по време на медитация. Връзката с тази дълбока вътрешна сърцевина на твоето съществуване, твоят източник, може да се осъществи за части от секундата. Само 20 минутки медитация всяка сутрин и вечер е достатъчна, за да те отведе на това красиво пътешествие навътре. С практикуването на медитация всеки ден, качеството и ще се подобрява постепенно.


Мит за медитацията #9: Ако медитираш, ще станеш монах или отшелник
Не трябва да се отказваш от материалния живот, за да медитираш или да се развиваш на духовната пътека. Всъщност, качеството на твоята способност да се наслаждаваш се подобрява значително, като медитираш. С тих и спокоен ум ти можеш да живееш щастливо и да правиш семейството си щастливо.


Мит за медитацията #10: Можеш да медитираш само в определено време, обръщайки се в определена посока
Всяко време е добро за медитация и всички посоки са добри за медитация. Единственото нещо, което трябва да помниш е, че не трябва да си с пълен стомах; иначе може да задрямваш, вместо да медитираш. Въпреки това, добре е да медитираш по време на изгрев и залез (сутрин и вечер), тъй като ще те държи спокоен и енергичен през деня./--




Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: oia
Категория: Други
Прочетен: 328254
Постинги: 205
Коментари: 433
Гласове: 715
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031